Територіальна оборона: можливість чи головний біль для місцевої влади?

Що таке територіальна оборона і навіщо вона потрібна?

В Україні поки відсутній закон про територіальну оборону, про неї згадано в Законі про оборону і в Положенні про ТрО, яке затверджено Указом Президента. Законопроект Шараскіна і Кривоноса не був взагалі підтриманий комітетом, президентський - з концепцією тотального опору - затверджений комітетом, але ще не виносився на розгляд парламенту. Їх аналіз - тема окремого матеріалу.

В цілому ця дискусія - яка ТрО потрібна Україні - активно триває з 2014 року, обговорюються різні моделі з різним підпорядкуванням і задачами, і що важливо - з яким бюджетом.

За своєю суттю, бійці ТрО - це цивільні люди, які живуть звичайним життям, ходять на роботу, але декілька днів на місяць присвячують військовій і спеціальній підготовці і виконують завдання, виходячи зі своєї спеціалізації. Мають отримувати невеликі кошти від держави, одяг і відповідне спорядження.

Бійці військ територіальної оборони Польщі

Їх перевага - в тому, що вони живуть на території і можуть бути швидко організовані за лічені години, без оголошення надзвичайного стану. Вони знають місцевість і відпрацьовують конкретні військові і цивільні сценарії на конкретних локаціях.

Немає якогось одного усталеного взірця ТрО - у різних країнах існують різні моделі. Як правило, це активний резерв самих ЗС і власне сили територіальної оборони, іноді включаючи повітряну і морську компоненти. Вони можуть входити до складу Сухопутних військ, бути окремим видом ЗС або складатись історично з декількох громадських об’єднань, які наділені відповідними функціями.

Боєць естонського Кайтселійт на тренуванні

Яку модель застосувати в Україні, які переваги і недоліки кожної з них - це тема окремої дискусії, яких зараз ведеться багато. Але зараз, в умовах підготовки РФ до ескалації збройного конфлікту, важливо зосередитись на підготовці в існуючих, хай і недосконалих, умовах.

Серед головних завдань ТрО згідно Закону України “Про оборону” виділяють такі:

  • охорона та захист державного кордону;
  • забезпечення умов для надійного функціонування органів державної влади, органів військового управління, стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил);
  • охорона та оборона важливих об'єктів і комунікацій;
  • боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими озброєними формуваннями агресора та антидержавними незаконно утвореними озброєними формуваннями;
  • підтримання правового режиму воєнного стану.

Згідно нещодавно ухваленої Стратегії національної безпеки, основним завданням у сфері воєнної безпеки визначається розвиток потенціалу стримування, куди входить і територіальна оборона. Але наразі в ТрО все ще відсутні постійно функціонуючі злагоджені підрозділи, які можуть розгорнутися протягом кількох годин.

Так чи інакше очевидно, що територіальна оборона Україні потрібна і готувати людей зараз особливо актуально.

“Український Легіон” як громадська організація має 7-річний досвід базової підготовки громадян, які можуть стати основою для територіальної оборони. Багато членів організації входять в ОР-1 або мають діючі контракти з ТрО.

Ми готові поділитися своїм досвідом і в цій статті дати кілька порад для тих, хто хоче вступити в ТрО або відновити регулярну підготовку у вже створених підрозділах. А враховуючи, що в регіонах, згідно закону, організацією ТрО займаються обласні адміністрації, ми хочемо окремо зупинитися на тих речах, які, на нашу думку, дозволять розпочати та ефективно організувати цей процес.

Для чого місцевій владі потрібно розвивати ТрО ?

Сьогодні місцеві Ради та державні адміністрації часто сприймають задачу створення та підтримки ТрО як додаткове навантаження, яке відверто дратує, на тлі господарських проблем. Хоча система ТРО дуже вигідна їм у першу чергу. Але для чого?

  • По-перше, це значний ресурс, який можна швидко і без зайвої бюрократії задіяти у разі реагування на надзвичайні ситуації, техногенні катастрофи, пожежі, повені тощо.
  • По-друге, це організовані готові загони для рятувально-пошукових операцій з пошуку зниклих дітей та дорослих (статистика показує, що шанси на їх виживання високі, якщо шукають одразу);
  • По-третє, це участь в охороні критичної інфраструктури - у випадку форс-мажору у Національній гвардії не вистачить сил і засобів перекрити все, що має бути під охороною;
  • І по-четверте, це додатковий елемент об'єднання громад, створення горизонтальних зв'язків між її мешканцями, що сприятиме громадському консенсусу.

ТрО за своїм визначенням і суттю виходить з громади і спирається на її підтримку. Тому взаємодія органів місцевого самоврядування і місцевої влади з громадськістю вкрай важлива. Потрібно шукати однодумців і провайдерів системи. Спиратись на їхні ресурси та енергію за можливості.

Забезпечення ТрО - це не тільки зброя. Приміщення, транспорт, харчування, екіпірування - знайти усе це цілком в силах цивільної адміністрації. Якщо виникає питання, де брати фінансові ресурси, то за адекватної постановки питання, можна шукати спонсорів під конкретні задачі або події з числа місцевих бізнесменів і фермерів.

Не потрібно зациклюватись тільки на військовій складовій сил місцевого швидкого реагування - цивільна складова дозволить владі почуватися впевненіше у багатьох питаннях, на які раніше не вистачало ресурсу. Завдання цивільної оборони ніхто не скасовував.

Уявіть, що у вашому районі сформована організована група небайдужих мешканців, які вже за годину готові вирушити на пошуки зниклої дитини або створити очеплення навколо охопленого пожежею району!

Взаємодія з громадянським сектором

"Дайте нам людей і ми побудуємо вам територіальну оборону" - такі висловлювання ми чули неоднократно впродовж цих 7 років. Але де брати людей - це і є ключове питання створення дієвої ТрО. Підхід, коли формується загін на папері, з розрахунку, що за наказом ці люди будуть зібрані, навчені та злагоджені - це підхід Радянського Союзу, який мав достатньо потужну регулярну армію, фінансові ресурси та велику територію. Україна не може похвалитися ані тим, ані тим. І нам реально нема за що утримувати мільйонне військо напоготові, немає часу після початку війни проводити навчання мобілізованих бійців ТРО. Потрібно готуватися заздалегідь і бути готовим вже!

Дієве ТРО можливе тільки у тому разі, якщо воно буде спиратися на суспільство. Асоціації учасників АТО\ООС, військово-патріотичні організації, стрілецькі асоціації, громадські і молодіжні організації, туристичні та спортивні клуби - це той дієвий актив, який може стати основою місцевої ТрО.

Навчання ТРО "РУХ100. Тризуб". 2016 рік

Більшість цих людей вже мають гарні навички військових фахівців, мають організаторські здібності та досвід - разом ваш проект місцевого ТРО точно чекатиме успіх!

Особливо важливо залучити лідерів думок, які своїм прикладом залучатимуть нових прихильників.

Взаємодія з правоохоронними органами та військовими

Співпраця з військовими і правоохоронними органами є найважливішою складовою у функціонуванні місцевої територіальної оборони. Через співпрацю приходить розуміння, що територіали не є конкурентами, не є незрозумілими особами зі зброєю, а є чудовим підспір’ям у разі браку ресурсів, дієвий інструмент досягнення порозуміння між місцевими мешканцями та, наприклад, поліцією.

Спільні заходи, інструктажі, комунікація - все це дозволяє людям займатися спільною справою, підвищує в результаті рівень довіри суспільства до цих органів, підвищує рівень безпеки у регіоні.

На нашу думку, завдання органів місцевої влади максимально сприяти налагодженню такої співпраці та використовувати всі можливості силових відомств для тренування та заохочення людей до вступу у ТрО. Це можуть бути виїзди на полігони зі стрільбами, фахові заняття з використанням макетів зброї і техніки, спеціалізовані інструктажі (мінна безпека, тактична медицина, протитанкова оборона, організація блокпостів тощо). Важливо це робити регулярно!

Навчання ТрО на полігоні "Десна"

В ідеалі - під час будь-яких відомчих навчань чи відпрацювань потрібно залучати "територіалів", наприклад, як це відбувається в Польщі, включно з роботою на масових заходах.

Мотивація особового складу

Хто може бути бійцем ТрО і навіщо їм це потрібно? Як би пафосно не звучало, це небайдужі люди, готові часто за рахунок власного часу, грошей і здоров'я, брати участь у захисті країни і рідного краю.

Для яких патріотизм - не порожній звук, а готовність до конкретних дій.

Великий плюс ТрО - соціальне об'єднання людей з різними історіями, родом занять і віком, достатку, чоловіків і жінок, які в інших умовах разом складно уявити. Важливе розуміння, що є ще одне, крім традиційних (родина, сусіди, друзі, колеги), ком'юніті, на яке ти можеш розраховувати в екстрених ситуаціях.

Можна сказати, що це один із способів вирватись з павутиння буденності, звірити свій внутрішній годинник з дійсно важливими задачами.

Так, цього мало, бо родинні справи, робота чи бізнес вимагають багато уваги, люди будуть обирати пріоритети. Дуже важливо показати, що їх громадська діяльність високо цінується місцевою владою і громадою.

Думаю, що цілком в силах міського голови піти на зустріч місцевому бізнесмену, який бере участь або спонсорує ТрО, знайти як його додатково мотивувати в межах законодавства.

Хто такі члени територіальної оборони вашого міста?

Усіма можливостями потрібно уникати формального підходу до наповнення штату - люди мають повністю свідомо долучатися до цієї справи.

Ті, кому не все одно, самодостатні, ініціативні, психологічно стійкі, соціально мобільні, патріоти, з розвиненим критичним мисленням і хоча б мінімальною фізичною підготовкою. Вік - від 18 до 60+, жінки і чоловіки - усі можуть бути корисними і знайти свою нішу.

Мають бути чіткі внутрішні правила: без алкоголю і наркотиків, без політичних дискусій, взаємоповага до кожного учасника. Кожен має чітко розуміти, що він тут робить і яка загальна мета.

Замість резюме

Наш основний меседж - представникам місцевої влади. Керівникам державних адміністрацій, головам населених пунктів та депутатам районних рад.

Ми впевнені, що така громадська активність та співпраця буде мати ефект не тільки у контексті питання громадської безпеки у вашому районі. Люди, у яких пробудилася відповідальність, змінюються ззовні, змінюється їх модель поведінки та погляд на життя.

Не виключено, що така синергія зусиль може стати додатковим драйвером зростання вашого рідного краю.

Максимально інформуйте та залучайте людей до цієї справи!
Розповідайте разом про це у соцмережах і місцевих ЗМІ, щоб люди не лякались людей в камуфляжі на узліссях та галявинах.

Головне зрозуміти одне: захист країни і власної громади від будь-яких загроз - має бути єдиною справою для всіх.

Не потрібно чекати вказівок згори - шукайе можливості і гуртуйте людей навколо ідеї!

Олексій Санніков, Антон Даниленко

No Comments Yet.

Коментувати